Zdravotne nezávadné hračky

Výraz „zdravotne nezávadné hračky“ je u rodičov čoraz známejší. Prečo sa o túto tému zaujímajú médiá? O aké nebezpečné látky v hračkách ide? 

Aké sú riziká týchto látok? Kde a s akou istotou kúpime zdravotne bezpečné hračky pre naše deti?

 

Pravda o kvalite mnohých hračiek a nebezpečenstvo pre naše deti:

Bohužiaľ, v minulých rokoch došlo vo svete k mnohým sťažnostiam na tému zdravotne nezávadné hračky kvôli vysokému obsahu chemikálií a ťažkých kovov, ktoré sa nachádzali v hračkách na regáloch rôznych predajní. Našťastie z týchto sťažností vzišlo niečo dobré – Európska únia od augusta 2011 zmenila pravidlá týkajúce sa zdravotne nezávadných hračiek, a tie sa stali prísnejšími a náročnejšími. Sú dokonca náročnejšie a konkrétnejšie a zahŕňajú viac chemikálií ako zákony pre zdravotne nezávadné hračky v USA alebo v Číne. V Číne sa navyše často stáva, že nedodržujú ani tie pravidlá, ktoré majú dané a pri kontrolách im to akosi „prejde.“ Podobne je to v Indii či Tajvane.

Zaujímavý fakt je, že výraz „zdravotne nezávadné hračky“ je vlastne nespisovný. Slovo „nezávadné“ je totiž čechizmus a v slovenskom slovníku neexistuje. Správny je výraz „zdravotne neškodné hračky“ alebo „zdravotne bezpečné hračky“. Napriek tomu v slovenskom zákone nájdeme práve tento výraz a keďže je všeobecne známy, budeme ho v článku používať aj my.

Čím je dieťa mladšie, tým sa snažíme byť opatrnejší pri výbere zdravotne nezávadných hračiek, pretože tieto hračky pravdepodobne skončia v ústach dieťaťa.

Nikdy nekupujte deťom lacnú kovovú bižutériu. Takéto „šperky“ často obsahujú kadmium, ktoré je toxické, ak ho dieťa vloží do úst. V takejto lacnej bižutérii môžeme nájsť aj olovo.

Do istej miery (ako s čímkoľvek iným), dostanete to, za čo si zaplatíte. Ak nakupujete hračky „za babku“, je väčšia šanca, že nie sú bezpečné a zdravotne nezávadné. Prečo? Lebo tie najlacnejšie materiály majú dobrý dôvod pre svoju cenu. 

 

Bezpečné hračky pre batoľatá

Zdravotne nezávadné hračky v našom e-shope

Naša spoločnosť Prenašedeti.sk berie zdravotne nezávadné hračky vážne. Vyberáme dodávateľov, ktorí sú šetrní k životnému prostrediu a ponúkajú bezpečné hračky, ktoré sú pre deti zdravotne nezávadné. Tieto hračky navyše stimulujú predstavivosť dieťaťa a veríme, že aj ich vlastné deti sa s nimi hrajú. Lebo naše určite áno J Už len to, že naši dodávatelia fungujú desiatky rokov, je dôkazom kvality ich tovaru. Navyše majú certifikáty kvality.

Ide napríklad o kvalitné zdravotne nezávadné drevené hračky od spoločnosti LEGLER z Nemecka (stavebnice, detské kuchynky, vláčiky a mnohé iné), ktorých hračky majú povlak odolný voči slnečnému žiareiu a sú prirodzene farebné. Majú certifikát TÜV – mali nezávislé inšpekcie a prešli. Sú si vedomí toho, že bezpečnosť a zdravotná nezávadnosť hračky je prvoradým faktorom, pokiaľ ide o výber správnej hračky pre dieťa.

 

Hračky z kvalitného plastu od spoločnosti SMOBY z Francúzska (šmýkalky, odrážadlá, domčeky) sú bezpečné, zdravotne nezávadné a neobsahujú ftaláty. Títo ľudia milujú deti a chcú ich chrániť. Preto sú zdravotne nezávadné (čiže bezpečné) hračky pre nich veľmi dôležité.  Používajú materiály, ktoré zdraviu neškodia a všetky produkty vyhovujú európskym predpisom o bezpečnosti hračiek. Taktiež používajú recyklovaný materiál, aby chránili prírodné zdroje a používajú farby odolné voči UV žiareniu.

 

Mnohí iní dodávatelia nášho internetového obchodu ponúkajú zdravotne nezávadné hračky a produkty pre deti s ohľadom na zdravie detí. Naša analýza zahŕňa druhy materiálov v plastoch, zdroje dreva, toxicita náterov a obalov.

Zoznam chemických látok a ťažkých kovov, na ktoré si treba dávať pozor:

Kadmium

Vstupuje do tela po požití alebo vdýchnutí. Pri opakovanej expozícii sa kadmium môže hromadiť v tele, najmä v obličkách a pečeni, s potenciálom zostať v tele niekoľko desaťročí. Oblička môže byť poškodená po nadmernej expozícii kadmiu. Kadmium môže tiež spôsobiť malformáciu kostí, stratu kostnej hmoty alebo zníženie pevnosti v kostiach. Ďalej existujú určité obmedzené dôkazy, že kadmium je neurotoxín a endokrinný disruptor (ATSDR, 2008). V laboratórnych štúdiách bolo zistené, že kadmium ľahšie vstrebávajú mladšie zvieratá (ATSDR, 2008). Deti majú viac času na akumuláciu kadmia a na prejavenie súvisiacich zdravotných účinkov, prečo je obsah kadmia v detských produktoch znepokojujúci. V zdravotne nezávadných hračkách tento prvok nemá čo robiť.

PVC

Tiež známy ako vinyl – bolo zistené prepojenie medzi vystavením tejto chemickej látke a astmou, poruchami učenia a vývojovými vadami u malých aj nenarodených detí, rakovinou prsníka a reprodukčnými zdravotnými problémami; dioxíny uvoľňované z PVC sú známe ľudské karcinogény a endokrinné disruptory. Inhalovanie a požívanie PVC je pre naše zdravie škodlivé!

Olovo

Podľa Agentúry pre toxické látky a register choroby v Amerike, "Olovo sa zameriava na nervový systém človeka. Môže to mať za následok slabosť, zvýšenie krvného tlaku, anémiu a poškodenie mozgu a obličiek. Vysoké hladiny expozície môžu spôsobiť potrat alebo ovplyvniť produkciu spermií. Expozície na olovo môžu ovplyvniť vývoj a správanie detí "(ministerstvo zdravotníctva Minnesoty). Olovo je známe, že sa nachádza vo farbe, vrátane farby na steny a farby používanej na hračky, v prachu a šperkoch. Dá sa zakúpiť domáce testovacie súpravy na testovanie zdravotnej nezávadnosti hračiek vo vašej domácnosti.

Formaldehyd

Táto chemikália môže spôsobiť podráždenie pokožky, očí a dýchacích ciest. Taktiež súvisí s nádorom nosa a je známym karcinogénom.

BPA

Boli zistené reprodukčné a vývojové zmeny pri vysokých dávkach BPA v laboratórnych štúdiách. Existujú teda určité obavy z možných účinkov BPA na mozog, správanie a prostatu u plodov, dojčiat a malých detí.

Ftaláty

Laboratórne testy ukázali, že ftaláty môžu spôsobiť vývojové a reprodukčné poruchy, poškodenie obličiek a pečene, nepriaznivé účinky až odumretie reprodukčných a vývojových orgánov človeka. Ftaláty sa používajú na zmäkčovanie plastov alebo na zvyšovanie mobility iných výrobkov. Vyzerá to, akoby sa nachádzali v každom výrobku vyrobeným človekom, vrátane "polyvinylchloridu (PVC), plastov, farieb, kozmetiky, dreva a lekárskeho materiálu, aby sa zvýšila flexibilita alebo zlepšili ďalšie vlastnosti, ako je trvanlivosť. Okrem toho, že sa nachádzajú v spotrebných výrobkoch, ftaláty sú všadeprítomné v životnom prostredí a nachádzajú sa v potravinách, pitnej vode, domácom prachu a vnútornom vzduchu. Ak uvidíte hračky, ktoré sú z mäkkého plastu, dobre si skontrolujte, či sú zdravotne nezávadné.

Dekabromodifenyléter (dekaBDE)

Táto chemická látka sa používa ako spomaľovač horenia. Zvyčajne sa vyskytuje v prachu v domácnostiach, takže hoci nie je nevyhnutne používaný v detských produktoch, používa sa v produktoch okolo nášho domova. Zistilo sa, že táto chemická látka je prítomná v ľudskom tukovom tkanive, moči, materskom mlieku a krvi. Bolo to tiež zistené u rýb. Štúdie ukazujú, že je veľmi pravdepodobné, že tento toxín spôsobuje rakovinu; existujú aj príznaky, ktoré poukazujú na to, že má negatívne účinky na pečeň, štítnu žľazu a spôsobuje problémy správania.

1,2,5,6,9,10-Hexabromocylkododekán (HBCD)

Táto chemikália sa používa ako spomaľovač horenia. Pri testovaní, ktoré sa doteraz vykonali, sa zistilo, že poškodzujú normálny vývoj plodu alebo dieťaťa a spôsobujú iné vývojové vady; pôsobí na štítnu žľazu a našiel sa v ľudských tukových tkanivách, krvi, materskom mlieku a sére. Rovnako ako predchádzajúca chemikália sa často vyskytuje aj v domácom prachu.

Na čo si dávať pozor pri kúpe hračiek

Ak rozmýšľate o kúpe čistých, bezpečných a zdravotne nezávadných hračiek, čítajte zloženie, nakupujte u overených obchodníkov výrobky vyrobené hlavne v Európskej Únii a naďalej sa zaujímajte o túto tému. Pretože čím lepšie sme informovaní, tým lepšie robíme rozhodnutia.

U nás ste pre zdravotne nezávadné hračky na správnej adrese, pretože tento prieskum sme už urobili za vás!

 
 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie