Čo zbaliť na letnú dovolenku s deťmi?

Máte plnú hlavu myšlienok, čo všetko zbaliť na letnú dovolenku s deťmi? Aby sme vám balenie uľahčili, pripravili sme pre vás základný dovolenkový zoznam.

Nedokážete si vychutnať radosť z očakávanej dovolenky, lebo máte plnú hlavu myšlienok, čo všetko zbaliť? 

Balenie na dovolenku, na ktorú sa chystáte s malými deťmi, nemusí byť stresujúce, ak si vopred napíšete zoznam potrebných vecí. Aby sme vám odbúrali preddovolenkový stres a proces balenia uľahčili, pripravili sme pre vás základný dovolenkový zoznam.

Zoznam potrebných vecí vám umožní kontrolovať, či máte v kufri všetko potrebné a ušetrí vám momenty nervozity a chaosu.

Doklady

Či už cestujete do zahraničia, alebo sa chystáte prežiť dovolenku v rámci Slovenska, vždy si skontrolujte, či máte pre všetkých členov rodiny všetky potrebné doklady: pas, kartičky poistenia, letenky, dovolenkové poistenie, doklady k autu.

Aké oblečenie zbaliť

Dovolenku ste si naplánovali, ale počasie počas nej ovplyvniť nemôžete. Pri úvahách, aké oblečenie deťom zbaliť, pamätajte vždy na to, že idete preč na dlhšiu dobu, a preto si pripravte šatstvo, ktoré sa dá kombinovať, ľahko schne, aby ste ho vedeli prípade potreby preprať v umývadle. Určite potrebujete spodné prádlo, ponožky, k vode plavky. Vrchné oblečenie baľte podľa počtu dní a oblasti vašej dovolenkovej destinácie.

Pri deťoch myslite aj na náhradné oblečenie počas dňa. Tričko obliate džúsom alebo pokvapkané zmrzlinou k dovolenke jednoducho patrí.

Na vrtochy počasia  myslite aj v prípade, že sa chystáte na dovolenku k moru. Do batožiny deťom pridajte aspoň 1 dlhé tričko, mikinu a tepláčiky alebo dlhé nohavice.  Keďže v horách sa môže aj počas leta zmeniť veľmi rýchlo, pripravte pre seba, ale najmä deti aj teplejšie oblečenie. Bez pršiplášťa či nepremokavej bundy sa nezaobídete v daždivom počasí.

Do cestovnej batožiny priložte tiež vhodné pokrývky hlavy: čiapky, šatky, klobúky, ktoré ochránia deti pred priamymi slnečnými lúčmi a eliminujú zároveň riziko úpalu. Slniečko v lete svieti, a preto pribaľte svojim ratolestiam aj kvalitné detské slnečné okuliare. 

dovolenka-leto-deti-letna-dovolenka-bazen-slnko-cestovanie-clanokW

 

Obuv

Aby ste si všetci užívali spoločnú rodinnú dovolenku naplno, zoberte sebe i deťom pohodlnú obuv. Sandálky, plážové šľapky, prezúvky, pohodlnú obuv na dlhšie prechádzky a pokiaľ plánujete túry - myslite tiež na vhodnú nepremokavú obuv pre vaše deti.

Na aké lieky nezabudnúť

Cestovná lekárnička je nevyhnutná pre všetkých, ktorí pravidelne užívajú lieky, ale vždy je dobré zobrať so sebou analgetiká proti bolesti, lieky na bolesti brucha, resp. črevné problémy, liek na zníženie teploty, pri malých deťoch odporúčame zobrať i kvapky do nosa, uší a kvapky alebo sirup na kašeľ, náplaste na odreniny.

Hygienické potreby pre deti

Poskytovanie uterákov a osušiek v hoteloch či apartmánoch sa už stalo viac - menej samozrejmosťou. Ale pozor, vo väčšine hotelov a ubytovacích zariadení neumožňujú používanie týchto uterákov na pláž, a preto do kufra zbaľte plážové osušky. So sebou si určite potrebujete zobrať zubné kefky, pastu, mydlo, šampón na vlasy, opaľovací krém, telové mlieko, hrebeň. V našej batožine máme vždy aj repelent, prístroj na odpudzovanie komárov a prášok na pranie.

Príručná batožina

Najmä pri malých deťoch si do príručnej batožiny pripravte náhradné oblečenie, vlhčené utierky, pre bábätko plienky, dostatok vody a jedlo na cestu. Malý vak využijete aj počas výletu alebo túry.

Ak plánujte dovolenku stráviť pri vode, pribaľte nafukovacie pomôcky na plávanie, kolesá, rukávniky, dosky na plávanie. Väčšie deti sa v mori zabavia na nafukovačkách alebo pri vodných hrách s loptičkami, striekacími pištoľami alebo raketami.

Myslite na to, že dovolenka je o oddychu a zábave. Nová knižka je vhodným spoločníkom malých i veľkých detí. Na dovolenku s deťmi patria aj obľúbené hračky, spoločenské hry, DVDKarty, pexesá, cestovné verzie spoločenských hier, omaľovánky, farbičky v kufri nezaberú veľa miesta a deti ich počas chvíľ strávených vo vnútri naplno využijú.

Pri mori sa malé i veľké deti rady zahrajú v piesku. Stavanie hradov, priekop a rôznych iných výtvorov sa nezaobíde bez vedierka, krhličky, lopatky, hrabličiek a formičiek.

pieskovisko-piesok

Balenie podľa veku detí

Dovolenkové balenie má svoje špecifiká v každom veku detí. Pri cestovaní s bábätkom potrebujete nevyhnutne so sebou zobrať cumlíky, podbradníky, lyžičku na kŕmenie, fľaše na mlieko, pohárik na pitie. Ideálnym kočíkom na dovolenku sú golfové palice. Nezaberú vám v kufri auta veľa miesta a vďaka nízkej váhe, rýchlemu skladaniu ich oceníte aj pri ceste lietadlom.

Ešte pred odchodom na dovolenku s vaším drobčekom si zistite, či hotel, apartmán, v ktorom budete ubytovaní, má k dispozícii cestovnú postieľku, v jedálni detskú stoličku na kŕmenie.

Pokiaľ nedojčíte, informujte sa, poprípade si so sebou zbaľte ohrievač detskej stravy. Pri cestovaní s bábätkom potrebujete tiež dostatočný počet plienok. 2-3 bavlnené plienky vám poslúžia aj ako tenká prikrývka alebo podložka pod vaše bábätko. Slnečná clona a sieťka proti hmyzu na kočík umožnia tráviť vám i vášmu bábätku viac času vonku.

Nielen pri bábätku, ale aj pri väčších deťoch využijete praktické slnečné tienidlá na pláž či kúpalisko. Zložené zaberú len málo miesta, ale rozložené poskytnú dostatok tieňu počas odpočinku či leňošenia pri vode.

Chodí vaše dieťatko už na nočník alebo používa redukciu na WC? Tak šup s nimi do kufra. I keď sa vám to možno zdá ako zbytočnosť, dieťatku takto zabezpečíte pohodlie. Môžete tým predísť neželaným zápcham alebo detskému trucovaniu.

V žiadnom prípade, nezabudnite na obľúbenú hračku dieťaťa

Na záver

S prípravou dovolenkového zoznamu začnite v dostatočnom predstihu. Zvyčajne sa prvotná verzia denne dopĺňa :-) Väčšie deti sa môžu pokúsiť pobaliť samy, podľa vopred pripraveného zoznamu. Ale, odporúčam takéto balenie určite skontrolovať:-)

Nezabudnite na nabíjačku k telefónu a pokiaľ beriete so sebou fotoaparát či kameru, skontrolujte pred cestou ich funkčnosť a kapacitu pamäte.

A ešte jeden tip, ktorý sa u nás za tie roky veľmi osvedčil. Každý člen rodiny má pripravenú svoju kôpku. Balenie je takto prehľadné a bez stresu.

Prajeme vám príjemnú dovolenku a bezstresové balenie.

 

Nezabudnite si pozrieť našu ponuku doplnkov k cestovaniu na www.prenasedeti.sk

https://www.union.sk/tychto-10-veci-si-zbalte-ak-sa-chystate-na-dovolenku-s-detmi/