Cestovná postieľka: čo o nej potrebujete vedieť?

Cestovná postieľka pre vaše dieťatko stojí za investíciu, pretože ju môžete používať niekoľko rokov. Čo všetko o nej potrebujete vedieť?

Či už sa chystáte na dovolenku do zahraničia alebo stráviť víkend v dome babičky, pre spánok vášho drobčeka je skvelým riešením cestovná postieľka. 

Cestovná postieľka je veľmi podobná tradičným dreveným postieľkam, ale ich veľkou výhodou je, že ju viete jednoducho zložiť a uloženú v taške ju prenesiete kdekoľvek, kde potrebujete. Skladacia detská postieľka je ideálna na dovolenku alebo pri cestovaní k starým rodičom. Vaše dieťa spí alebo odpočíva, aj ďaleko od domova, v známom a bezpečnom prostredí. Postieľku pri cestovaní, ale i doma viete využiť aj ako miesto na hranie s obľúbenými hračkami. 

162893-1_kinderkraft-postielka-cestovna-leody-doplnky-leody-grey

Čo potrebujem vedieť o cestovnej postieľke?

Pozornosť rodičov si získali predovšetkým nízkou hmotnosťou a jednoduchým systémom skladania, rozkladania. Zložená zaberá málo miesta. Zvyčajne majú obdĺžnikový tvar a môžete ich pri dieťatku používať od narodenia do 3 - 4 rokov, v závislosti od maximálne stanovenej nosnosti výrobcom. Väčšina cestovných postieľok má podobný dizajn. Zvyčajne sú textilné steny uchytené na pevnom kovovom alebo plastovom ráme. Montáž cestovnej postieľky je rýchla a skutočne jednoduchá. Za krátky čas ju poskladáte, vložíte do prenosnej tašky s uchom a váš drobček si oddýchne aj na neznámom mieste ako doma. Na rozdiel od drevených variantov majú nízku váhu.

Väčšina rodičov potrebuje cestovnú postieľku v určitej fáze. Niekto rieši kúpu cestovnej postieľky pred dovolenkou do zariadenia, kde tento typ služby pre rodiny s deťmi neposkytujú, iní potrebuje postieľku k starým rodičom a sú rodiny, kde cestovnú postieľku využívajú na každodenný odpočinok a spánok dieťatka alebo ako priestor na hranie pre batoľa. 

Všetky lôžka určené pre spánok bábätiek a malých detí, vrátane cestovnej detskej postieľky musia spĺňať prísne európske požiadavky na bezpečnosť. Postieľky pre deti podliehajú prísnym kontrolám a testom, aby bola zabezpečená maximálna bezpečnosť detí. Väčšina detských postieľok určených na spanie či hranie najmenších detí má maximálnu nosnosť 15 kg. Dieťa ju dosiahne zvyčajne vo veku 3- 4 rokov, takže postieľku naozaj využijete dlhé obdobie.  Ale pozor, ak máte dojem, že väčšie dieťa je už natoľko silné, žeby mohlo postieľku prevrátiť, prestaňte ju používať. Rozmery plochy na spanie v cestovnej postieľky sú zvyčajne 60x120 cm, tak ako sme zvyknutí pri klasických drevených postieľkach.

Príslušenstvo cestovnej postieľky (doplnky)

Súčasťou balenia každej postieľky určenej na cestovanie či pri jej použití namiesto detskej ohrádky je aj základná podložka, ktorú položíte na dno a prekryjete skladaciu konštrukciu. Keďže jej hrúbka je cca 2 cm, pre pohodlnejší spánok vášho drobčeka odporúčame využívať skladací cestovný matrac. V batožine vám vďaka svojim rozmerom v zloženom stave nezaberie veľa miesta.

Ak ste sa rozhodli využívať postieľku na pravidelné spanie, jednoznačne vyberte pre vaše dieťatko kvalitný detský matrac. Pri jeho kúpe sa orientujte podľa vnútorných rozmerov postieľky, ale väčšinou do týchto typov potrebujete matrac s rozmermi 120x60 cm. Pokiaľ budete používať pri novorodencovi monitor dychu, potom voľte hrúbku matraca tak, aby monitor bol plne funkčný a plnil svoju ochrannú funkciu. Niektoré cestovné postieľky majú takzvané vyvýšené závesné lôžko. Dieťatko je umiestnené vo vyššej polohe a mamička má k nemu ľahší prístup. Nemusí sa zohýnať až na dno postieľky. Keďže lôžko je vyrobené len z tkaniny, v prípade že ho chcete využívať, určite doň kúpte vhodný matrac, aby ste zamedzili poškodeniu chrbtice dieťatka. Závesné lôžko môžete používa len pokiaľ vaše dieťatko nedosiahne hmotnosť 9 kg alebo kým sa nevie samo posadiť. 

Postieľky s prebaľovacím pultom, vyvýšeným lôžkom na spanie či systémom na kolísanie mnohí rodičia denne používajú namiesto drevenej postieľky či detskej kolísky.  Niektoré z nich majú kolieska, ktoré uľahčujú prenášanie z jednej miestnosti do druhej. Sú ideálnou voľbou v prípade, že v byte ste obmedzený priestorom, ktorý vám neumožňuje mať klasickú drevenú postieľku pre dieťa a ohrádku na hranie a denné aktivity.

Cestovnú postieľku na spanie či hranie detí si môžete dnes vybrať zo skutočne širokej ponuky farieb a dizajnov. Často sa predáva spolu s ďalšími doplnkami, ktoré uľahčujú starostlivosť o dieťa, ako je pult na prebaľovanie, vibračný režim, hudobný kolotoč, jemné osvetlenie, hrazdičky na hranie, ktoré stimulujú zrak a dotykové vnemy. Niektoré modely majú k dispozícii slnečné clony, sieťky proti hmyzu, priestor na odkladanie i pohodlné otvory na bočnej alebo prednej strane postieľky, ktorými staršie deti môžu pohodlne a bezpečne do postieľky vojsť alebo vyjsť. 

Ako sa skladá cestovná postieľka?

 

Materiál a údržba postieľky

Väčšina cestovných postieľok má plastový alebo kovový rám. Boky sú vyrobené z mäkkých textílií a vzdušnej sieťoviny, ktoré umožňujú bezpečné dýchanie dieťa aj v prípade, že je počas spánku pritlačené k stene. Rovnako dieťatku nehrozí žiadne nebezpečenstvo počas otáčania sa v spánku, pri vstávaní alebo v snahe vyliezť z postieľky, keďže textilný materiál je poddajný. Všetky použité materiály sú jemné voči pokožke vášho dieťaťa a bezpečné, takže sa nemusíte obávať žiadneho rizika, ak vaše dieťatko bude skúmať časti postieľky ústami.

Pre pokojný spánok dieťatka psychológovia odporúčajú používať jemné a tlmené farby, ktoré nerozptyľujú pozornosť. Tmavšie odtiene sú tiež menej náročné na údržbu. Tieto multifunkčné typy detských postieľok a ohrádky v jednom sú vyrobené z tkanín nenáročných na údržbu. Zašpinenú plochu vyčistíte čistou handrou namočenou v saponátovej vode. Látkové poťahy, ktoré sú snímateľné a možno ich prať v práčke, pomôžu udržať cestovnú postieľku čistú oveľa jednoduchšie.  

Cestovná postieľka pre vaše dieťatko stojí za investíciu, pretože ju môžete používať niekoľko rokov nielen počas dovolenky, ale i doma či už na každodenný odpočinok vášho drobčeka alebo ako herný priestor namiesto detskej ohrádky. Je bezpečným miesto na spanie, oddych i zábavu pre malé deti, ktoré sa vďaka nej môžu všade cítiť ako doma.

Pri kúpe cestovnej postieľky si premyslite, čo od nej očakávate, aby ste si vybrali postieľku, ktorá bude vyhovovať vašim konkrétnym potrebám. Zamyslite sa, kde ju budete používa, ako často a pre aké veľké dieťatko ju potrebujete.