4 tipy, ako vybrať TOP autosedačku pre vaše dieťa

Zorientovať sa v širokej ponuke detských autosedačiek nie je práve najjednoduchšie. S našimi radami to však zvládnete ľahko. Pozrite si tipy, ako vybrať bezpečnú a pohodlnú autosedačku pre vaše dieťa.

Zorientovať sa v širokej ponuke detských autosedačiek nie je práve najjednoduchšie. S našimi radami to však zvládnete ľahko. Pozrite si tipy, ako vybrať bezpečnú a pohodlnú autosedačku pre vaše dieťa.

Je jedno či s dieťaťom v aute cestujete na dlhú alebo krátku vzdialenosť, podľa zákona je vašou povinnosťou dieťa v aute prepravovať v autosedačke. Detská autosedačka môže totiž vášmu dieťaťu zachrániť život. Čo si teda všímať pri kúpe detskej autosedačky?

 1. Všímajte si normu

Od roku 2006 je platná a používaná v celej Európe norma ECE R44, ktorá je stále v platnosti, ale od roku 2018 sa majú výrobcovia vozidiel a autosedačiek riadiť už novou normou -  ECE R129, i-Size.  Cieľom novej normy je postupom času nahradiť autosedačky vyrábané podľa ECE R44.

Zásadné zmeny, ktoré prináša norma -  ECE R129, i-Si:

 • na upevnenie autosedačky v aute používa systém Isofix
 • v autosedačke vyrobenou podľa novej normy musíte dieťatko do 15 mesiacov voziť výlučne v protismere jazdy, pretože autosedačky upevnené v proti smere jazdy poskytujú dieťaťu vyššiu bezpečnosť
 • chráni dieťatko aj pred bočným nárazom
 • novej norme sa musia prispôsobiť aj výrobcovia automobilov, teda autosedačka je kompatibilná s vozidlom
 • kategorizácia autosedačiek je podľa výšky dieťaťa 

Stále, samozrejme, platí a je v účinnosti aj norma ECE R44, teda autosedačky vyrobené podľa tejto normy môžete naďalej používať. Ak však plánujte kúpu novej autosedačky, potom vám odporúčame vyberať modely, ktoré sú už vyrobené podľa novej -  ECE R129, i-Si normy.

2. Sledujte hmotnostnú alebo výškovú kategóriu

Pri výbere musíte v prvom rade venovať pozornosť hmotnosti alebo výške dieťaťa, pre ktoré autosedačku vyberáte. Detské autosedačky vyrobené podľa starej normy ECE R44 sú podľa hmotnosti dieťaťa rozdelené do 4 základných kategórií a podľa novej normy sa delia do 3 kategórií:

Autosedačka pre novorodenca - do 13 kg/ 40 - 83 cm

Autosedačky patriace do skupiny 0+  resp. kategórie/trieda 0 podľa i-Size sú určené pre novorodencov a batoľatá s hmotnosťou do 13 kg s výškou 40 - 83 cm. Pre svoj špecifický tvar ich označujeme aj ako vajíčko. Tvorí ju pologuľovitá pevná základňa, mäkká výstuž, 5-bodové bezpečnostné pásy, rukoväť na prenášanie. Súčasťou mnohých modelov je strieška aj nánožník, ochranný kryt.

Mnohé typy vajíčok viete upevniť priamo na konštrukciu kočíka. Toto praktické riešenie oceňuje mnoho rodičov. Autosedačku môžete doma dokonca využiť ako kolísku. Jemné hojdanie pomáha dieťatku rýchlejšie sa upokojiť alebo zaspať.

Pri upevňovaní autosedačky 0+ v aute majte na pamäti, že vždy musí byť upevnená v proti smere jazdy. Upevniť v aute ju môžete pomocou bezpečnostného pásu alebo pomocou isofixovej bázy, ktorá zvyšuje stabilitu a bezpečnosť autosedačky pri dopravnej kolízii. Ak chcete mať autosedačku na prednom sedadle spolujazdca, uistite sa, že máte vypnutý airbag.

Dieťatko v autosedačke musí byť vždy pripútané bezpečnostnými pásmi. Tie nesmú dieťa tlačiť ale na druhej strane dieťatko ich nesmie mať ani príliš navoľno.

 

Autosedačky skupiny 0+/I pre deti od narodenia do 18 kg / pre deti s výškou 76 – 105 cm

 

Autosedačky pre deti s výškou 76 – 105 cm nemajú už tvar vajíčka, ale tvar „ klasickej“ autosedačky a využívať ju môžete cca do 4 rokov veku dieťaťa. Pohodlie dieťaťa, najmä novorodenca, zabezpečuje zmenšovacia mäkká vnútorná vložka, opierky rúk a polohovanie. Podľa značky a modelu môžete zvyčajne sklon operadla sedadla nastaviť v 3-5 polohách.

Kým vaše dieťa nedovŕši hmotnosť 15 kg, musíte aj tento model mať v aute upevnený výlučne v proti smere jazdy. Upevnením autosedačky v protismere sa zvyšuje bezpečnosť dieťaťa, pretože podľa výskumov a testov je najviac zraniteľnou práve hlava dieťaťa. Po dosiahnutí hmotnosti 15 kg, môžete autosedačku upevniť už aj v smere jazdy. 

Všetky modely autosedačiek tejto skupiny sú vybavené 5- bodovými bezpečnostnými pásmi. Podľa zvoleného modelu upevňujete autosedačku v aute pomocou bezpečnostného pásu alebo  Isofixovým systémom.

Autosedačky pre deti od 9 do 36 kg

Pri prechode z vajíčka si môžete vybrať:

 1. autosedačku skupiny 0+/I  s hmotnostným limitom do 18 kg alebo si vybrať 
 2. autosedačku skupiny I/II/III, ktorá je určená pre deti s váhou od 9 do 36 kg. Modely z tejto kategórie môžete používať až v období, keď vaše dieťa váži minimálne 9 kg. Do hmotnosti 25 kg musí mať autosedačka vysoké operadlo, bočné oporné prvky, ktoré poskytnú v prípade kolízie dieťaťu ochranu, 5- bodové bezpečnostné zapínanie. A opäť platí pravidlo: Kým vaše dieťa dieťa neváži viac ako 13 kg, autosedačku musíte v aute upevňovať v protismere jazdy.
 3. autosedačku spĺňajúcej normu ECE R129. Autosedačky zaradené do tzv. najvyššej kategórie sú určené pre deti s výškou 100 – 150 cm. Podľa váhy dieťaťa autosedačky triedy II sú určené pre deti s hmotnosťou 15 – 25 kg, teda cca do 7 rokov. Autosedačky triedy III pri prepočítaní na hmotnosť dieťaťa sú vhodné pre deti s hmotnosťou 22 – 36 kg a využijete ich cca do 12 rokov veku dieťaťa.

Pozor, nie všetky modely z tejto kategórie sa dajú upevniť aj na predné sedadlo, preto ak chcete mať dieťa v autosedačke vedľa vodiča, zistite si možnosť jej upevnenia na sedadle pre spolujazdca ešte pred kúpou. 

Skôr ako si vyberiete autosedačku so zapínaním na izofix, uistite sa, že vaše auto vám možnosť isofixového upevnenia umožňuje.

Po dosiahnutí hmotnosti 15 kg môžete dieťa v autosedačke upevňovať už len pomocou bezpečnostného pásu v aute, avšak vyššiu bezpečnosť mu zaručujú 5-bodové bezpečnostné pásy. 

Pri výbere si všímajte tiež možnosť nastavenia výšky opierky hlavy, aby ste ju vedeli dieťatku nastaviť presne podľa jeho potrieb. Ako vaše dieťa rastie, nezabudnite mu upravovať aj výšku opierky hlavy. Dieťaťu hlava cez opierku nemá trčať.

Autosedačky pre deti cca od 4 do 12 rokov  - skupiny  II/III (15-36 kg) - podsedák

Pre  dieťa od 15 do 36 kg mnohí rodičia dávajú prednosť tzv. podesáku. Avšak, jeho používanie odborníci na bezpečnosť vôbec neodporúčajú, pretože dieťaťu neposkytuje dostatočnú ochranu v prípade dopravnej kolízie. 

Ak vám na bezpečnosti vášho dieťaťa záleží, uprednostnite preň autosedačku s opierkou z skupiny II až III. Nemusíte sa obávať, že dieťa z autosedačky rýchlo „ vyrastie“, pretože tieto modely dokážete rýchlo rastúcemu dieťaťu vždy prispôsobiť. Autosedačka je dostatočne široká a niekoľko úrovní opierky vám umožňuje nastaviť ju tak, aby sa dieťa v autosedačke cítilo stále komfortne.

3. Dbajte na bezpečnosť

Napriek mnohým sprísneným opatreniam nájdeme na trhu nekvalitné a pre deti nie príliš bezpečné autosedačky.  Aby ste mali istotu, že vaše dieťa je počas jazdy autom v bezpečí, všímajte si pri výbere autosedačky nielen cenu a farbu, ale predovšetkým bezpečnostné certifikáty. Pomôcť si môžete aj nezávislými testami, napr. ADAC.

Po nehode vymeňte detskú autosedačku za novú. 

Vyhnite sa kúpe používanej autosedačky, pretože:

 • autosedačka môže byť poškodená aj keď poškodenie nie je voľným okom viditeľné,
 • môžu z nej chýbať časti, ktoré zvyšujú bezpečnosť alebo pohodlie dieťaťa,    
 • môžete ju kúpiť bez návodu na používanie.

4. Myslite na pohodlie dieťaťa

Sedieť dlhú cestu v autosedačke, v ktorej sa dieťa necíti pohodlne, znepríjemní cestu celej posádke. Preto pri výbere autosedačky myslite aj na pohodlie vášho dieťaťa. Všímajte si vnútornú šírku autosedačky, možnosť jej polohovania ako aj nastavenia výšky opierky hlavy či opierky rúk. Komfort malých detí zvyšuje v autosedačke aj zmenšovacia vložka a polstrované návleky na bezpečnostných pásoch rovnako aj cestovný vankúšik.

Pohodlie počas slnečného dňa zvýšite dieťaťu upevnením slnečnej clony na zadné okná auta.

Ako nainštalovať autosedačku?

Keďže najbezpečnejšou zónou v aute je zadné sedadlo za vodičom, upevnite autosedačku tam. Dbajte na to, aby sa na sedadle aelbo spodnej časti autosedačky nenachádzali žiadne cudzie predmety (narúšajú bezpečné upevnenie autosedačky). Pred prvým upevnením si dôkladne preštudujte návod na inštaláciu. Chybné upevnenie autosedačky môže mať totiž pri nehode dramatické až fatálne následky.

Dieťa v autosedačke vždy zapnite bezpečnostnými pásmi. Uistite sa, že bezpečnostné pásy a upevňovacie pásy sú vždy napnuté. Pravidelne ich doťahujte.

Ak upevňujete detskú autosedačku na predné sedadlo spolujazdca uistite sa, že airbag máte vypnutý. 

 

 

Kedy vymeniť autosedačku?

Mnoho rodičov sa pýta, kedy majú meniť starú autosedačku za novú z vyššej skupiny.
Autosedačku by ste mali ihneď vymeniť po dopravnej nehode, pretože pre dieťa už nemusí byť dostatočne bezpečná.

Čas na výmenu autosedačky je v prípade, keď dieťa dosiahne hornú hmotnostnú hranicu určenú pre daný typ autosedačky. 

A po novej autosedačke sa začnite obzerať aj v prípade, keď hlava dieťaťa dosiahne horný okraj autosedačky a opierku hlavy už neviete nastaviť do vyššej polohy.