Kupujeme detskú ohrádku

Ako skĺbiť detskú zvedavosť a chvíle, počas ktorých potrebujete pustiť z dohľadu váš najväčší poklad? O bezpečnosť dieťa sa postaráte detskou ohrádkou alebo zábranou. 

Tento vynález vám môže výrazne zjednodušiť život.

S prvými krokmi dieťatka sa váš útulný domov premení na zónu plnú nebezpečných prekážok a hrozieb. Malé batoľa do piatich minút stihne „upratať“ konferenčný stolík, „presadiť“ kvety alebo siahnuť na horúcu rúru, či vyliezť na schodisko a vám sa zdá, že váš anjelik dokáže aj nemožné. Rovnaké či podobné situácie poznajú všetci rodičia malých detí.

Pri malom nezbedníkovi čakajú však na mamičku aj domáce práce, na ktoré nikdy nie je dosť času. Našťastie existujú detské ohrádky a bezpečnostné zábrany, ktoré sú dostupné v rôznych tvaroch a veľkostiach: ohrádky na spanie i hru, drevené ohrádky alebo s kovovou konštrukciou, plastové a nafukovacie a veľmi praktickým pomocníkom sú bezpečnostné zábrany do dverí či na schodisko. 

Detská ohrádka je pre hru najmenších detí absolútne bezpečné miesto. Vybrať si môžete z rôznych tvarov a veľkostí, takže ju dokážete umiestniť aj do malých priestorov. Herná ohrádka pre deti môže byť obdĺžnikového, kruhového, hranatého alebo iného tvaru

Na výrobu detských arén na hranie sa používajú rôzne druhy textílií: z prírodných i syntetických materiálov, ktoré zvyčajne stačí vyčistiť vlhkou handričkou. Konštrukcia je zvyčajne vyrobená z kovu, dreva alebo plastu.

146510-3_klups-ohradka-drevena-biela-100-x-96-cm

Skladacie ohrádky

Medzi najobľúbenejšie patria skladacie ohrádky s ľahkou kovovou konštrukciou, pričom steny tvorí látka, ktorá sa používa na výrobu pršiplášťov. Popularitu si získali vďaka nízkej cene, širokému výberu farieb a vzorov, flexibilite použitia, jednoduchému skladaniu a možnosti prenášania.

Tento typ detskej arény na hranie sa zvyčajne vyrába v tvare obdĺžnika alebo štvorca a vyberať si môžete zo širokej škály farieb a vzorov. Skladanie je rýchle a veľmi jednoduché. Funguje na rovnakom princípe ako skladanie cestovnej postieľky. Zložené zaberajú veľmi málo miesta, sú pomerne ľahké a v taške na prenášanie si ju môžete zobrať kdekoľvek na výlet či dovolenku. V balení nájdete aj pevnú podložku, ktorá sa ukladá na konštrukciu a zabezpečuje dieťatku pohodlné sedenie. Maximálna nosnosť skladacích detských ohrádok je zvyčajne do 15 kg, čo je približne do 3-4 rokov veku dieťaťa.

 

Praktickým riešením je priehľadná bočná časť, ktorá je vyrobená z priehľadnej jemnej sieťoviny, cez ktorú môžete dieťa sledovať. Pri väčších deťoch uvítate otvor na zips, cez ktorý dieťa dokáže bezpečne samo vychádzať či vliezť do ohrádky. Mnohé ohrádky majú už kolieska, čím sa uľahčuje ich presun v rámci interiéru. Dieťatko môžete mať pri sebe v ktorejkoľvek miestnosti, kde sa práve nachádzate. Bude stále vnímať vašu prítomnosť a bude pokojnejšie.

Ďalším typom sú ohrádky s pevným mäkkým dnom, kovovou konštrukciou a stenami, ktoré tvorí sieťovina s veľkými okami. Sú zvyčajne priestrannejšie a väčších rozmerov, preto sú ideálne do väčších priestorov. Skladajú sa na plocho, bez možnosti minimalizovať veľkosť dna. Pre deti sú ohrádky zo sieťovinou úplne bezpečné. Kvalitná a pevná sieťovina spoľahlivo ochráni neustále padajúce dieťa pred zranením. Avšak, pre dieťa je nepríjemné pozerať sa cez oká dlhšiu dobu v rade, čo je jednou z hlavných nevýhod tohto typu. Odborníci radia ponechať dieťa v takomto modely maximálne pol hodiny. 

Drevené ohrádky 

Najstarším typom sú drevené ohrádky, ktoré si mnohí z nás pamätajú z obdobia svojho detstva. Tieto modely nájdete s mäkkou podložkou, na ktorej sa dieťa môže pohodlne hrať, alebo si môžete zvoliť ohrádku bez dna, ktoré sú zvyčajne väčších rozmerov a dávajú deťom široký priestor pre pohyb a hry. Drevené ohrádky sú veľmi pevné a deti sa v nich ľahšie postavia na nohy v porovnaní s hracími ohrádkami zo sieťoviny. Zároveň sú veľmi stabilné, a preto sa nemusíte obávať toho, že dieťa by ohrádku prevrhlo. Na druhej strane, keďže drevo nie je poddajným materiálom, pri páde môže dieťatko prísť k hrči na hlávke alebo k modrine.

Drevené ohrádky pre deti sú vyrobené z prírodných materiálov, ich povrch je ošetrený zdravotne neškodnými lakmi a farbami, a pri ich výrobe nedochádza k poškodzovaniu životného prostredia. Rozmery niektorých drevených ohrádok umožňujú ich presun z jednej miestnosti do druhej, resp. ju môžete použiť ako zábranu do dverí či k schodisku.

Plastové ohrádky

Ohrádky z plastu sa skladajú z niekoľkých blokov, takže si môžete vyskladať ohrádku požadovaného tvaru a požadovanej veľkosti. Plastové ohrádky sú nenáročné na údržbu a sú veľmi ľahké. Sú však určené len pre veľmi malé deti, lebo silnejúce batoľa ju môže veľmi jednoducho prevrhnúť.

Nafukovacie ohrádky

Nafukovacie ohrádky sú veľmi mäkké, takže dieťatku nehrozí žiadne riziko zranenia. Ľahko sa čistia, sfúknuté zaberajú málo miesta, preto sú ideálnym riešením pri cestovaní. Môžete ich využiť aj ako bazén alebo jednoduchú trampolínu. Niektoré modely majú doplnky zo sieťoviny či tkaniny. Nafukovacie ohrádky sú dostupné v rôznych tvaroch a veľkostiach.

Na čo myslieť pri kúpe a používaní detskej ohrádky? 

Rozmanitosť tvarov, farieb, veľkostí a modelov detských ohrádok môže byť pri výbere ohrádky pre vaše dieťatko mätúce, no nie nemožné. Pri výbere si ujasnitekde a kedy budete ohrádku na hranie používať, aby ste si špecifikovali veľkosť a tvar. Ak plánujete ohrádku využívať striedavo v interiéry a exteriéry alebo použiť ju počas dovolenky, vyberajte si z modelov, ktoré ľahko poskladáte a zložené ich dokážete preniesť kdekoľvek. Pokiaľ máte pre ohrádku presne vytýčené miesto, je skvelým riešením ohrádka z dreva. Pri výbere farby psychológovia odporúčajú siahnuť po jemnejších farebných odtieňoch, pretože krikľavé farby môžu viesť k zvýšenej stimulácie a vyčerpaniu dieťa.

Avšak, bez ohľadu na to, aký druh detskej ohrádky si vyberiete, pri rozhodovaní myslite na najdôležitejšie kritérium – BEZPEČNOSŤ. Ohrádka má byť pre dieťa maximálne bezpečným miestom, a preto:

  • Aj v prípade, že ohrádka má kolieska uľahčujúce jej presun, pred vložením dieťaťa, vždy skontrolujte či sú zaistené.
  • Aby dieťatko z ohrádky nevypadlo, jej steny musia byť dostatočne vysoké. Štandardná výška bočných stien sa pohybuje medzi 70-110 cm, ale z hľadiska bezpečnosti sú najbezpečnejšie ohrádky, ktorých výška stien je 80 cm.
  • Vždy sa uistite, že skladací mechanizmus je zaistený, čím zabránite samovoľnému zloženiu.
  • Hrany hracej ohrádky musia byť zaoblené, v žiadnej časti, ku ktorej má dieťatko prístup, sa nemôžu nachádzať spojovacie skrutky či iné ostré predmety.
  • Bočné steny i dno by malo byť dostatočne mäkké, aby sa dieťa neporanilo pri náhodnom páde.
  • Oká na sieti by mali byť v takej veľkosti, aby v nich neuviazli detské pršteky alebo sa nezachytilo oblečenie batoľaťa. Podobne rozpätie drevených paličiek by nemalo presiahnuť 5-6 cm, čím sa minimalizuje riziko uviaznutia hlávky dieťaťa v bočniciach drevenej ohrádky.
  • Všetky časti, ku ktorým má dieťatko prístup, musia byť vyrobené zo zdravotne neškodných materiálov, lebo batoľatá majú tendenciu všetko preskúmať nielen rúčkami, ale aj pusou.

Vaše rozhodnutie používať detskú ohrádku sa vôbec nemusí páčiť vášmu drobcovi, a preto je zo začiatku veľmi dôležité,  umožniť dieťatku na krátky čas preskúmať svoje nové útočisko formou hier. Tiež berte do úvahy, že deti pre svoj zdravý fyzický i psychický vývoj potrebujú neustále nové podnety. Deti vo vývoji dopredu posúva túžba spoznávať všetko nové a neznáme, preto dieťatko nechávajte v ohrádke len na určitý čas, nikdy nie však dlhšie, než je to nevyhnutné.

 

Pozrieť viac detských ohrádok