Aký darček poteší 2-ročné dieťa?

Rozmýšľate nad darčekom pre 2-ročné dieťa? Inšpirujte sa našimi tipmi.

Oslavu svojich 2. narodenín dieťa už vníma naplno, ale ešte samo nedokáže presne definovať, o aký darček by malo záujem. Deti vo veku 2 rokov fascinujú všetko, čo sa hýbe, vydáva zvuky, svetielkuje a umožňuje im v hre napodobňovať mamu alebo otca.

Je dôležité vybrať pre dieťa darček, ktorý bude pre dieťa vekovo vhodný, bude mať atraktívny vzhľad, vykonávať určité didaktické funkcie, podporovať intelektuálny alebo fyzický vývoj dieťaťa. 

Dvojročným deťom nekupujte hračky určené pre deti od 3 rokov. Mnohokrát obsahujú malé časti, ktoré môže ešte dvojročné dieťa prehltnúť, vložiť ich do úst či nosa.

Čo je pre 2- ročné dieťa zaujímavé?

Deti vo veku 2 rokov rady kopírujú správanie dospelých. Majú tendenciu robiť všetko, čo robí mama a otec, a preto medzi darčeky, ktoré dieťa vo veku 2 rokov zaujmú rozhodne patria súpravy na hranie rolí:

 • Detská kuchynka
 • Opravárenská sada
 • Obchod na hranie
 • Hlava na česanie
 • Súprava pre lekára
 • Originálne hračky pre hasiča
 • Súpravy na upratovanie
 • Hry so zvieratkami
 • Bábiky, kočíky, postieľky pre bábiky
 • Stany a domčeky na hranie
 • Divadlo, maňušky

Hračky vyberajte v tomto období aj podľa pohlavia dieťaťa, jeho temperamentu a úrovňou celkového rozvoja narodeninového oslávenca.

S čím sa rady hrajú dvojročné deti?

Dieťa v tomto veku je veľmi zvedavé, rado objavuje a skúma všetko nové. Aby ste podporili jeho rozvoj a pri hrách dieťa získalo nové poznatky a zručnosti, obdarujte ho didaktickou hračkou.

Dvojročné deti s radosťou skladajú jednoduché puzzle, vytvárajú prvé obrázky z mozaiky alebo skladajú magnetky. 

Didaktické hračky

Didaktické hračky zlepšujú logické myslenie a motorické zručnosti, obrazové vnímanie, u detí podporujú fantáziu a kreativitu.

135449_woody-tabula--abc--s-pismenami--rolou-papiera-a-teglikmi

K populárnym didaktickým hračkám patria aj drevené kocky alebo farebné stavebnice, ako Megabloks či Lego Duplo. Výrobcovia prispôsobili stavebnice pre malé deti ich veku aj celkovým zručnostiam. Dieliky stavebnice sú nielen farebné, ale aj dostatočne veľké a pre hry detí maximálne bezpečné.

Hra s kockami rozvíja u detí jemné motorické zručnosti,  predstavivosť, učí rozlišovať objekty podľa tvaru a farby. Stavebnica je skvelým darčekom na 2. narodeniny pre chlapcov aj dievčatá.

Hračky pre rozvoj jemnej motoriky

Veľmi cenným darčekom pre dvojročné dieťa sú hračky, pomocou ktorých si dieťa zdokonaľuje svoju jemnú motoriku. Môžete siahnuť po didaktickej bábiky, šnurovačke, mozaike.

Pomôcť spoznávať dieťaťu okolitý svet mu pomôže aj knižka, ktorú mu môžete darovať napríklad aj s malým rozprávkovým batôžkom.

Detské hudobné nástroje

Skvelým darčekom pre dvojročné dieťa sú aj detské hudobné nástroje. Siahnuť môžete po bubnoch, píšťalke, gitare alebo piáne. Väčšina detí je neustále v pohybe, a tak veľkým narodeninovým prekvapením môže byť tanečný koberec so zvukovými a svetelnými efektmi, ale aj detský mikrofón.

Hračky do záhrady

Dvojročné deti trávia veľa času vonku, preto obľúbeným darčekom v tomto veku je trampolína, záhradná šmykľavka, hojdačka, detský stan.

Ak máte doma obdivovateľa veľkých vozidiel, ohníčky radosti zaručene vzbĺknu v očiach oslávenca, keď uvidí svoj vlastný traktor.

 

Odrážadlá a kolobežky

Túžbu po samostatnosti splníte malému oslávencovi cvičným bicyklom alebo kolobežkou. Pri výbere cvičného bicykla berte do úvahy predovšetkým výšku dieťaťa, aby bolo pre neho odrážadlo bezpečné.

Jazdou na odrážadle a kolobežke si dieťa precvičuje celkovú koordináciu a učí sa udržiavať rovnováhu.

Pri výbere darčeka myslite na to, že dvojročné dieťa neposudzuje hodnotu daru, a preto mu veľkú radosť spraví aj krásne farebná lopta, bublifuk, plastelína na modelovanie, chodníkové kriedy, pastelky či omaľovánka.

smyklavka-pre-deti