8 dôvodov, prečo je hra v piesku pre deti prospešná

Piesok ako prírodný materiál poskytuje deťom široký priestor pre hru. Napomáha rozvíjať detskú fantázia, kreativitu, logické myslenie, a preto by sme mali hru detí s pieskom podporovať.

Hra s pieskom je u detí obľúbená už niekoľko generácií. Pred príchodom hračiek deti si hľadali kreatívne spôsoby, ako sa zahrať. Príroda im poskytovala dostatok materiálu pre rôzne hry a hra s pieskom patrí medzi ne.  Podobne ako hra s vodou aj hra s pieskom je pre deti upokojujúca a zábavná. Okrem toho hra s pieskom podnecuje detskú predstavivosť a kreativitu. Deti si v piesku rady kopú rôzne jamy, stavajú hrady, priekopy, pečú koláčiky. Hranice ich fantázie sú pri hre v piesku neobmedzené, a preto by sme mali túto hru u detí podporovať.

S pieskom sa deti môžu hrať na pláži, v domácom pieskovisku, ale obľúbenej zábavy sa vďaka revolučnej novinke – kinetickému piesku môžu venovať aj doma v každom počasí. A prečo je hra s pieskom pre deti dôležitá?

1. Dáva neobmedzený priestor pre hru

pesok1

Deti sa najlepšie učia vlastnou skúsenosťou a piesok im poskytuje neobmedzené možnosti skúmať a objavovať bez ohľadu na vek a zručnosti dieťaťa. Hra v piesku je vhodná pre deti všetkých vekových kategórií a na rôznej kognitívnej úrovni. Najmenšie deti môžete do piesku len posadiť a umožniť im spoznávať jeho štruktúru chytaním do rúk, presýpaním medzi prstami. Pre staršie deti je piesok prostriedkom pre rôzne hry, skúmanie a kreativitu, preto nechajte svoje dieťa uplatniť jeho fantáziu a pri hre s pieskom ho neobmedzujte.

Piesok poskytuje veľa možností , ktoré pomáhajú deťom rozvíjať motorické schopnosti, logické myslenie a predstavivosť. Suchý piesok, ktorý sa presýpa medzi prstami, umožňuje deťom spoznávať jeho štruktúru a nestálosť. Presýpaním či kreslením do piesku dokážu deti vytvárať rôzne obrazce a postavy podľa vlastnej fantázie. Deti majú schopnosť využiť piesok na zhmotnenie svojich predstáv.

Pridaním vody sa menia fyzikálne vlastnosti piesku a deti získajú vynikajúci materiál, s ktorým môžu experimentovať a premieňať ho na fantastické výtvory. 

2. Rozvíja predstavivosť

Keď deti pochopia fyzikálne vlastnosti piesku, môžu uplatniť svoju kreativitu a fantáziu v plnej miere pri stavaní rôznych hradov a budov. Dokážu postaviť  celé mesto, čo im poskytuje priestor pre ďalšie hry. Pri hre s pieskom deti dokážu využiť množstvo predmetov zo svojho okolia, vetvičky stromov, lístie, kamene. Nestálosť piesočných výtvor motivuje deti k tomu, aby svoje diela neustále obmieňali. Získavaním nových zručností ich postupne zdokonaľujú, pričom uplatňujú postupne všetky vedomosti, ktoré pri hre s pieskom získali. Hra s pieskom je pre väčšinu detí spôsob relaxu. Môžu pri nej v plnej miere uplatniť svoju fantáziu a kreativitu.

3. Podporuje telesný rozvoj

Hre s pieskom sa deti venujú zvyčajne vonku, strávia na čerstvom vzduchu viac času. Pri naberaní, preosievaní, kopaní piesku si deti aktívne zapájajú  svalstvo rúk a hornej časti tela. Prenášanie väčšieho množstva piesku opäť stimuluje svaly detí a prispieva k tvorbe svalovej hmoty. Pozícia v podrepe pri hre alebo naberanie a prenášanie piesku vo vedierku vedie k rozvoju svalovej hmoty dolnej časti tela a nôh. Zlepšuje sa nielen fyzická kondícia dieťaťa, ale tiež koordinácia oko – ruka pri práci s lopatkou, sitkom, krhličkou a formičkami. Väčšina detí si pri hre v piesku neuvedomuje, že vykonávajú fyzickú aktivitu, pretože sú zaujaté hrou a svojou úlohou.

4. Osvojenie sociálnych zručností

Pri hre viacerých detí v spoločnom pieskovisku sa deti vzájomne učia zaujať postoj k rozdeleniu hracieho priestoru, k požičiavaniu pracovných nástrojov. Učia sa hľadať kompromisy, čo sa bude v pieskovisku stavať, ako sa budú hrať, delia si úlohy. Podporuje sa tak rozvoj slovnej zásoby a celková spoločenská komunikácia. Zároveň deti pri spoločnej hre rozvíjajú svoju empatiu a vytvárajú nové priateľstvá.

 

5. Podporuje kognitívny vývoj

Deti spoznávajú pri hre fyzikálne vlastnosti piesku. Rýchlo dokážu pochopiť rozdiel medzi suchým a mokrým pieskom a vedia vlastnosti piesku dokážu pri hre veľmi dobre zužitkovať. Formičky rôznych farieb a tvarov pomáhajú pri učení farieb, geometrických tvarov, zvieratiek... Hra v piesku podporuje logické myslenie, napríklad pri riešení problému padajúcej veže. Pri stavbe hradov, budov a miest zapájajú svoje priestorové videnie. Pri hre s inými deťmi si rozvíjajú svoju slovnú zásobu, učia sa formulovať svoje myšlienky do slov a viet tak, aby ich význam pochopilo aj ich okolie. Staršie deti môžu piesok použiť na hru piškvoriek, písanie slov či známu hru Obesenec. 

6. Zoznamujú sa s matematikou

Používaním nádob rôznych veľkostí a tvarov sa deti učia rozpoznávať geometrické útvary, rozlišovať pojmy väčší, menší, rovnaký. Pri hre s pieskom dieťa dokáže veľmi rýchlo pochopiť pojmy prázdny – plný a ľahký – ťažký. Prenášanie piesku vo vedierku, fúriku či v autíčku môžete využiť na učenie počtov. „Potrebuješ ešte 2 vedierka piesku, aby bol fúrik plný.“ Alebo sa s deťmi zahrajte na pekára, ktorý do cesta potrebuje presne 5 lopatiek pieskovej múky. Vedierko môžete plniť rôznymi formičkami, lopatkou, lyžičkou a pritom sa dieťa naučí počítať nenásilnou formou.

7. Nabáda k vedeckým experimentom

Piesok vytvára perfektný priestor pre rôzne experimenty. Stačí doň ukryť magnetky a pri hľadaní kovových pokladov sa deti zoznámia s magnetickou silou. Lano, kladka a vedierko piesku umožnia deťom spoznať a využívať kladkový systém. Skvelým  pokusom je aj použitie plastových fliaš s rôznymi otvormi pri napĺňaní vedierok pieskom alebo stavba pieskovej pyramídy. Pri svojich experimentoch v piesku môžu deti využívať nielen hračky do piesku, vodné a pieskové mlyny, ale tiež rôzne lieviky, valčeky napríklad pri stavaní presýpacej dráhy. Pokusy s pieskom sú jedinečnou príležitosťou na objavovanie a spoznávanie základných vedeckých princípoch hravou a zábavnou formou.

8. Rozvíja umelecký prejav

Okrem stavania hradov a pečenia koláčikov, je piesok vynikajúcim miestom pre rozvíjanie umeleckého prejavu detí. Kreslenie rôznych obrázkov, tvarov, ale i celých miest, ktoré dozdobia kamienkami, kvietkami, listami, paličkami. Kresby detí využite na vzájomné rozhovory.

Kvalitné pieskoviská a hračky do piesku kúpite aj v našom obchode.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie