Tipy ako naučiť dieťa na nočník

Myslíte, že vaše dieťa je už pripravené na používanie nočníka? Ak rozmýšľate, kedy a ako začať s "nočníkovým" tréningom, prečítajte si zoznam tých najlepších rád, ktoré sme pre vás pozbierali.

No pamätajte, akonáhle dáte zbohom plienkam, budete poznať všetky verejné toalety v každom nákupnom centre (alebo toto pravidlo možno platí len pri mojich deťoch?!).

Tu je malý „nočníkový“ manuál, ktorý fungoval u nás:

Buďte pripravení

Pri odvykaní dieťaťa od plienok máme k dispozícii toľko produktov, že najmä pri prvom dieťati môžete ostať zmätení. Podľa môjho názoru, potrebujete mať poruke detský nočník alebo redukciu na záchodovú misu, viac kusov spodnej bielizne alebo chlapčenské či dievčenské odvykacie plienky. Tie sme využívali najmä počas vychádzok, na výlete či v aute. Neoceniteľným pomocníkom je páková batéria a stupienok k umývadlu v kúpeľni, ktorý zachráni váš chrbát, pretože nebudete musieť zdvíhať svoje dieťaťa pri každom umývaní rúk.

Pravidelnosť

Bude nejaký čas trvať, aby si vaše dieťa spojilo pocit nutkania vykonať potrebu s potrebou, ísť na nočník či záchod, a preto je zo začiatku nutné, vykonávať tento nočníkový rituál pravidelne. Vytvoriť pravidelný návyk vám pomôže časovač, ktorý si nastavíte na každých 20-30 minút a v tomto intervale posadíte dieťa vždy na toaletu, aby sa pokúsilo vykonať potrebu. Táto pravidelnosť znižuje pravdepodobnosť nehody a dieťa úspešným pokusom motivujete pokračovať v odvykaní od plienok. K úspešnému plienkovému odvykaniu u nás prispelo posadenie detí na nočník ihneď po prebudení a tiež večer pre spaním. 

Povzbudzujte a chváľte 

Najlepšou odmenou za každý úspešný pokus na nočníku, ktorú môžete svojmu drobcovi dať, je vaša chvála. Povzbudzujte ho a dajte mu vedieť, že ste naň hrdí. Pri každom úspešnom pokuse dieťatko pochváľte. V niektorých prípadoch zaberá aj motivačná odmena v podobe malej sladkosti. Ak ako odmenu nechcete použiť sladkú odmenu, samolepky či obrázkové magnetky sú ďalším skvelým nápadom, ktorý môžete použiť pre motiváciu dieťatka. Mnohí rodičia majú pozitívnu skúsenosť s nočníkmi, ktoré po vykonaní potreby, odmenia dieťatko melódiu či potleskom.

Používajte rovnaké metódy

Ak sa pri dieťatku striedate s druhým rodičom, starými rodičmi či opatrovateľkou, uistite sa, že všetci používate rovnakú odmenu, podobné formulácie alebo povzbudzujúce slová. Rovnaký postup pomáha obmedziť zmätok dieťaťa. Pokiaľ môžete, v prvých dňoch tréningu na nočník, obmedzte cestovanie a pobyt mimo domu, čím pomôžete dieťatku skôr sa prispôsobiť tejto novej zmene.

Buďte vytrvalí

Nezabudnite, že každé dieťa sa pohybuje svojím vlastným tempom. Niektoré deti si odvyknú od plienok v priebehu niekoľkých dní, iným to trvá dlhšie. Buďte vytrvalí a zostaňte pozitívne naladení počas celého obdobia. Nehody sa stávajú, ale povzbudzovanie v každej fáze je najlepší spôsob, ako pomôcť svojmu dieťaťu pri prechode od plienok na nočník či toaletu.

Pri treťom dieťati som si myslela, že nácvik na nočník mám v malíčku, ale "nočníkový" tréning bol úplne odlišný a tiež trval najdlhšie. Preto nezúfajte, že kamarátkina Anička je bez plienky už od 6 mesiacov a váš dvojročný lapaj sa to nechce ani za svet naučiť. Moja stará mama mi vždy hovorievala: " Veď on sa to naučí a do školy s plienkou určite nepôjde :)."

Klikni sem a zobraz ponuku nočníkov