Kúpiť alebo nekúpiť dieťaťu cvičný bicykel?

Kúpiť alebo nekúpiť dieťaťu cvičný bicykel? Túto otázku si kladie veľa rodičov, ktorí zvažujú kúpu odrážadla pre väčšie deti.

Cvičný bicykel sa stal v posledných rokoch populárnym športovým prostriedkom detí od 2 rokov.  Ide v podstate o bicykel s dvomi kolesami, ale bez pedálov. Nemá reťaz ani pomocné kolieska a dieťa sa pohybuje odrážaním nôh od zeme. Je akýmsi medzistupňom medzi trojkolkou a klasickým detským bicyklom a je určený pre deti od 2 rokov.

Keďže dvoj a trojročné deti úplne nechápu princíp šliapania do pedálov a v tomto období majú ešte často problém s koordináciou rúk a nôh pri používaní bicykla, je ideálnym riešením práve cvičný bicykel, ktorý slúži ako prvý kontakt dieťaťa s cyklistikou.

Jazda na cvičnom bicykli je pre malé deti prirodzenejšia ako šliapanie do pedálov. Neustály kontakt nôh so zemou im dáva pocit istoty a bezpečia. Dieťa ľahko pochopí princíp jazdy na odrážadle a rýchlo sa naučí udržať stabilitu a rovnováhu, ktoré sú nevyhnutné pri bicyklovaní. Na odrážadle sa stáva viac samostatným, môže spoznávať širšie okolie a užívať si radosť z pohybu a urýchlite aj vaše spoločné prechádzky.

Cvičný bicykel je ideálnym riešením práve v prvom období vzdoru, keď deti chcú robiť všetko samé a na učenie sa bicyklovania nemajú ešte dostatok trpezlivosti. Dieťa samo ovláda rýchlosť jazdy. Má dostatok pohybu. Naučí sa udržať rovnováhu a takýto pohyb nezaťažuje kĺby ani chrbticu. Jazdou na odrážadle podporujete u dieťaťa tiež pocit zodpovednosti voči sebe i ostatným. Cvičný bicykel je skvelou prípravou pre bicyklovanie.

 

Ako vybrať cvičný bicykel pre vaše dieťa? 

Pri výbere cvičného bicykla je podobne ako pri výbere „klasického“ bicykla dôležitá výška dieťaťa. Keďže dieťa sa na odrážadle pohybuje pomocou nôh, musí byť výška sedadla nastavená tak, aby malo dieťa pri sedení na cvičnom bicykli nohy úplne dole. Bude sa vedieť nielen dobre odrážať, ale tiež v prípade potreby zabrzdiť. Ideálnym riešením je ešte pred kúpou cvičný bicykel vyskúšať spolu s dieťaťom.

Pri kúpe myslite tiež na to, že dieťa stále rýchlo rastie. Preto vyberajte cvičný bicykel so sedačkou a riadidlami, ktoré viete výškovo prispôsobiť vášmu dieťaťu pre pohodlné sedenie i jazdu. 

Pri výbere dbajte predovšetkým na kvalitu. Odrážadlo nesmie mať ostré hrany, na ktorých by sa dieťa pri jazde či páde mohlo zraniť. Cvičné bicykle sa neodlišujú len farbou či obrázkom, ale dôležitými faktormi je materiál, z ktorého sú vyrobené.

Vybrať si môžete z cvičných bicyklov plastových, drevených či kovových. Odlišné materiály majú svoje výhody i nevýhody, ktoré sa prejavujú v cene, kvalite a v odolnosti voči poveternostným vplyvom.  

Ak viete, že cvičný bicykel dieťa po určitej dobe vonku omrzí, uvítate ľahké drevené alebo plastové odrážadlo, s ktorým nebudete mať problém vy pri nosení. Drevo a plast poskytujú v porovnaní s kovovými cvičnými bicyklami priestor pre zaujímavý a pútavý dizajn. Naopak kúpou kovového cvičného bicykla kupujte kvalitu a viac-generačné využitie.

Aké kolesá by mal mať cvičný bicykel? 

Nafukovacie alebo plné z tvrdenej peny? Opäť výhody i nevýhody nájdeme pri oboch typoch kolies.

Pevné kolesá netreba fúkať, nehrozí defekt, sú ľahšie a vhodné do nerovného terénu. Nafukovacie kolesá dokážu tlmiť nárazy, a preto je jazda pre dieťa komfortnejšia. Počítať však musíte s tým, že ich treba pravidelne dofukovať a môže prísť k defektu. Nafukovacie kolesá tiež zvyšujú celkovú váhu odrážadla. 

Musí byť na odrážadle brzda?

Diskutovanou témou rodičov, ktorí sa rozhodli kúpiť cvičný bicykel je otázka potreby brzdy. Odborníci sa zhodli na fakte, že na odrážadlách pre 2-3 ročných je brzda zbytočná, lebo deti brzdia nohami a nemajú dostatočne vyvinutú koordináciu, aby vedeli zabrzdiť ručnou brzdou.

Pri deťoch od 4 rokov má brzda na cvičnom bicykli svoj zmysel. Deti sa pohybujú rýchlejšie a počas jazdy dokážu zatlačiť aj ručnú brdu na riadidlách. Osvojenie ručnej brzdy na odrážadle pomáha pri používaní brzdy na bicykli.

Pre bezpečnosť dieťaťa nie je rozhodujúci počet bŕzd, ale ich kvalita. Brzda má byť pre dieťa ľahko ovládateľná. Dieťa ju musí vedieť bez problémov zatlačiť, a preto má mať brzdová páčka správnu veľkosť prispôsobenú veľkosti detskej dlane. Pred prvou jazdou nezabudnite brzdu správne nastaviť, aby bolo brzdenie účinné.

Ochranné prostriedky

 

Pri používaní cvičného bicykla myslite tiež na ochranné prostriedky. Dieťa by malo mať na hlave prilbu, ktorá slúži ako ochrana hlavy pri páde. Vhodným doplnkom sú chrániče rúk, dlaní a kolien. Samozrejmosťou je pevná uzatvorená športová obuv, pretože dieťa sa nohami odráža aj brzdí. 

Nič nepokazíte, práve naopak, dieťatku urobíte veľkú radosť zvončekom alebo klaksónom. Cvičný bicykel môžete vybaviť svetelnými odrazkami alebo blikačkami, ktoré zvýšia viditeľnosť malého športovca v šere alebo v hmlistom či daždivom počasí. Ďalším z bezpečnostných prvkov, ktorým zvýšite viditeľnosť vášho drobca je reflexná vesta.

Pri jazde na cvičnom bicykli majte vždy dieťa pod dohľadom. Dieťa nesmie jazdiť po hlavnej ceste, a preto aj pri prechádzaní cez prechod by malo dieťa z odrážadla zostúpiť. Ak chcete predísť ťažkým zraneniam, nikdy nedovoľte dieťaťu spúšťať sa zo strmého svahu či kopca. Zvýšený pozor na dieťa dávajte tiež v obytných zónach, na parkoviskách a všade tam, kde dieťa môže prísť do styku s motorovými vozidlami.

Každé dieťa je iné. Niektoré si jazdu na cvičnom bicykli obľúbi skoro a rýchlo, iné potrebuje viac času. Ak máte obavy, či jazda na cvičnom bicykli sa bude vášmu dieťatku páčiť, skúste si odrážadlo najskôr požičať na ihrisku, od priateľov či známych.