Detské potreby, bez ktorých sa pri prvých príkrmoch nezaobídete

Prvé mesiace dieťatko strávi na mliečnej strave. Postupné zavádzanie príkrmov prináša so sebou otázku, aké detské potreby na kŕmenie kúpiť. Čo budete potrebovať?

Prvé mesiace dieťatko strávi na mliečnej strave. Postupné zavádzanie príkrmov okolo 4 – 6 mesiaca veku dieťaťa prináša so sebou otázku, aké detské potreby na kŕmenie budete musieť kúpiť.

Ak dieťatko dojčíte, prvý príkrm stačí zavádzať až od ukončeného 6. mesiaca. Ak dieťatko nedojčíte s prikrmovaním môžete začať od ukončeného 4.– 5. mesiaca života.  Aké detské potreby na kŕmenie dieťaťa budete potrebovať?

Jedálenská stolička

Môžete dieťatko síce kŕmiť v hojdacom kresielku či vo vašom náručí, ale pamätajte na to, že prvé kŕmenia zvyčajne sprevádza aj patričný neporiadok. Dieťatko môže stravu vypľúvať, snažiť sa ju chytiť a nakoniec máte z prvého príkrmu viac okolo dieťaťa ako v jeho brušku. Kŕmenie dieťaťa v jedálenskej stoličke vám poskytuje obe ruky voľné a dieťatku príležitosť preskúmať nový tanierik, misku či lyžičku. Typy a rady pre výber detskej jedálenskej stoličky nájdete v našom článku Akú stoličku na kŕmenie vybrať

Detské potreby, bez ktorých sa pri prvých príkrmoch nezaobídete

V prvej fáze prikrmovania sa nezaobídete bez hlbokej misky, pretože jedlo je v tekutej forme, malej lyžičky, pohárikom s rúčkou a podbradníkmi.

Misky a tanieriky

Majte na pamäti, že bábätko by malo mať vlastnú súpravu na jedenie. V ponuke nájdete prvé misky a tanieriky vyrobené z plastu či silikónu, ktoré sa nerozbijú, ak ich dieťatko zhodí na zem. Praktick156863-3_skip-hop-stolicka-jedalenska-eon-4v1-do-15-36kg (1)ou vychytávkou sú misky s prísavkami alebo gumovým dnom, vďaka ktorým miska na pultíku jedálenskej stoličky pevne drží.

Keď začnete dieťatku podávať už pevnú stravu, využijete plytké tanieriky s vyvýšenými okrajmi, ktoré sú rozdelené 2 a viac častí.  V ponuke výrobcov nájdete detské taniere a misky v rôznych farbách, s motívmi či bez nich.

Lyžička a príbor

Veľkú pozornosť by ste mali venovať výberu lyžičky na kŕmenie. Detská lyžička musí byť pre vaše dieťatko primerane veľká a ľahká. Uprednostnite silikónovú lyžičku pred kovovou, pretože kovovou lyžičkou si dieťatko môže poraniť jemnú ústnu dutinu.

S používaním príboru sa u detí ponáhľať nemusíte. Počkajte, kým dieťa dokáže zvládnuť jedenie samo s lyžičkou a až potom mu ponúknite vidličku. Majte však na pamäti, že dieťatko je ešte stále málo obratné, preto uprednostnite plastovú alebo silikónovú vidličku pred kovovou. 

177875-1_mushie-silikonova-lyzicka-2ks

Prvý pohár na pitie

Pohár s držiakmi patrí u detí k obľúbeným. Umožňuje plynulý prechod od dojčenia či pitia tekutín z fľašky. Ako dieťatko rastie, osvojuje si aj zručnosť piť z pohára samé.

Prvé poháriky pre batoľatá majú veko, ktoré zabraňuje vyliatiu tekutiny, a 2 uchá, aby dieťa mohlo pohárik pevne držať oboma rukami. Ponuka prvých pohárikov na pitie je dnes neskutočne široká. Nájdete medzi nimi poháriky s mäkkým alebo tvrdým sosákom, so slamkou či dvojitými stenami, ktoré uchovávajú teplotu tekutiny.

Nemôžeme jednoznačne povedať, ktorý model prvého pohárika je pre deti ten najlepší. Každému dieťatku vyhovuje iný. Takže pravdepodobne budete musieť vyskúšať rôzne typy pohárikov, kým si váš drobček vyberie ten, ktorý mu bude najviac vyhovovať.

Podbradníky

Bez podbradníka to určite nepôjde. Z ponuky podbradníkov odporúčame pre najmenších mäkké podbradníky z PVC  s rukávmi, ktoré dokonale ochránia detské oblečenie pred jedlom a premočením. S ich údržbou tiež nebudete mať veľa starostí. Podbradník stačí opláchnuť vlažnou vodou a nechať dôkladne vysušiť. 

173201-7_mushie-silikonovy-podbradnik

Z akého materiálu kúpiť detské potreby na kŕmenie?

Pri výbere detských potrieb určených na kŕmenie dieťaťa upriamte pozornosť na:

  • materiál, z ktorého je riad vyrobený, 
  • bezpečnosť jeho používania,
  • jeho tvar.

Napriek tomu, že plast je kritizovaný z dôvodu nedostatku ekologickej šetrnosti, najvhodnejší detský riad je plastový. Sklo, porcelán a keramika sú príliš krehké materiály, detské potreby na kŕmenie z kovu  sú zasa na dotyk nepríjemné, pretože sa od jedla zohrejú a dieťatko sa môže na taktom riade popáliť.

Na výrobu detského riadu sa používa špeciálny potravinársky plast. Misky, tanieriky, poháriky z plastu sú ľahké a odolné. Jednoducho sa umývajú. Na druhej strane, jedlo v nich rýchlo chladne.

NÁŠ TIP: Ak chcete, aby jedlo v miske ostalo dlhšie teplé, vyberte si misky, tanierky s dvojitým dnom.

V prvej fáze kŕmenia uprednostnite hlboké misky pred plytkými taniermi. Veľkosť detského riadu by ste mali tiež prispôsobiť veku vášho dieťaťa. Pri prvých kŕmeniach dieťatko toho zje skutočne málo, preto vám postačí malá miska. 

Všetky detské potreby na kŕmenie musia mať zaoblené hrany, aby sa dieťatko nezranilo. Zuby vidličky musia byť tupé a zaoblené. Rukoväť lyžičky ako aj detského príbora by mala byť protišmyková.

Keďže dieťatko pri jedení prichádza s riadom do priameho kontaktu, zamerajte vašu pozornosť pri kúpe detských potrieb na kŕmenie na overené značky, ktoré svoje produkty pravidelne testujú.