Ako vybrať ideálny detský domček

Od dávnych čias sú domčeky jednou z najobľúbenejších hračiek mnohých detí. Detský domček umožňuje deťom tráviť deň aktívne, rozvíja ich motorické, komunikačné zručnosti a inšpiruje detskú predstavivosť.

Predtým, ako vyberiete ideálny domček, musíte si ujasniť niekoľko faktorov, ktoré má domček spĺňať. Je potrebné zvážiť materiál, z ktorého je domček vyrobený, vekovú kategóriu, veľkosť, motív a funkcie, aké má záhradný domček mať. Veď určite chcete, aby bolo dieťa maximálne spokojné a šťastné. 

Materiál

Pri výbere je veľmi dôležite myslieť na to, kde bude domček umiestnený. Chcete ho umiestniť v záhrade tak, aby splýval s okolím? V tom prípade sú skvelou voľbou drevené domčeky. Sú určené na vonkajšie použitie, výborne splynú s okolím a sú odolné. Nevýhodou je ich väčšia hmotnosť a horšia prenosnosť. Ak potrebujete domček premiestňovať, prípadne ho využívať aj v interiéri, zvoľte plastový domček pre deti. Plastový domček je najpopulárnejšou voľbou mnohých rodičov. Plast sa ľahko čistí, je odolný voči dažďu či nepriaznivému počasiu, jednoducho ho rozložíte a zložíte a dlho vydrží.

Použité materiály by mali byť kvalitné, bez ostrých hrán, aby sa zabezpečila dlhá trvácnosť a bezpečnosť.

Rozmery a veková kategória

Výber detského záhradného domčeka by mal byť podmienený miestom, ktoré ste mu vyhradili. Rozmery by mali byť také, aby sa bez problémov vošiel na určené miesto. 

Rovnako ako na veľkosť domčeka, zoberte do úvahy vek detí, pre ktoré domček kupujete. Na trhu nájdete domčeky navrhnuté tak, aby sa do nich zmestili rôzne vekové kategórie detí. Či už je vaše dieťa vo veku 12 mesiacov, 2 roky, 3-4 roky, alebo 5-7 rokov, nájsť vhodný model je jednoduché, pretože si môžete vybrať zo širokej ponuky.

Na výber sú malé varianty, vhodné pre menšie deti, ktoré bez problémov umiestnite takmer kdekoľvek, až po veľkolepé a priestranné záhradné domčeky, v ktorých sa zahrajú aj väčšie deti.

220886_domcek-plastovy-zeleny-120cm

Otázka „ Koľko detí sa bude v domčeku hrať?“ vám pomôže rozhodnúť sa pre správnu veľkosť. Odporúčame kúpiť radšej o niečo väčší domček, pre prípad, že bude na návšteve veľa kamarátov.

Bezpečnosť

Nezáleží na tom, akú hračku, alebo herný prvok pre deti vyberáte, v prvom rade si vždy overte či spĺňa bezpečnostné požiadavky a umožní deťom bezpečnú hru. Pri domčekoch je obzvlášť potrebná stabilná a pevná konštrukcia, bez ostrých hrán a s minimom možností, kde by sa dieťa mohlo zraniť.

 

Štýl, motív, vzhľad domčeka

Existuje mnoho vzorov detských domčekov, je z čoho vyberať. Môžete zvoliť motívy vhodné pre dievčatá, pre chlapcov alebo univerzálne motívy.

229994_zahradny-plastovy-domcek-dohany-106x98x90cm-ruzova

V súčasnosti máte na výber z množstva možností, dizajnov a veľkostí záhradných domčekov. Vyberať si môžete detské záhradné domčeky dodávané s malými kuchyňami, poschodové domčeky či detské domčeky s motívom obľúbených rozprávkových hrdinov.

Mnoho z nich obsahuje realistické funkcie, ako sú zvončeky, okenice ktoré sa zatvárajú a otvárajú, vstavené kuchynky alebo sady nábytku. Rôzne architektonické prvky a rozprávkové motívy robia domčeky ešte viac magickejším, najmä pre tých najmenších.

Záhradný domček patrí medzi hračky, na ktoré radi spomíname po celý život. Poskytuje perfektný priestor pre hry, učenie sa hrou. Je miestom kúziel a detských tajomstiev, preto pri jeho výbere rešpektujte želania jeho malých majiteľov.