Aký detský bazén kúpiť?

Vyberáte detský bazén na leto a neviete sa rozhodnúť? Tak čítajte ďalej.

 

Čas dovoleniek a prázdnin sa blíži neuveriteľnou rýchlosťou a my začíname rozmýšľať nad tým, ako budú naše deti tráviť teplé letné dni. Leto sa neodmysliteľne spája s teplom, oddychom a vodou. 

Každý, kto býva v rodinnom dome alebo má k dispozícii aspoň záhradku s dostatkom miesta pre relax, si môže dopriať príjemné osvieženie vo vlastnom bazéne. Aby ste si vy i deti dopriali chladivý pôžitok, nemusíte ihneď investovať do stavby vlastného bazéna. Dnes máte možnosť vybrať si naozaj zo širokej a pestrej škály nafukovacích či samonosných bazénov, ktoré nezruinujú váš rodinný rozpočet.

Detské nafukovacie bazény

Detské nafukovacie bazény si získali svojich fanúšikov najmä kvôli cenovej dostupnosti. Medzi najobľúbenejšie patria detské bazény Intex vyrobené z kvalitného a zdraviu neškodného PVC, ktoré spĺňajú prísne bezpečnostné normy. Zároveň sa vyznačujú komfortom a poskytujú dostatok priestoru pre zábavu.
Nafukovacie bazény sú dnes dostupné v rôznych veľkostiach, tvaroch a farbách

Bazény pre najmenšie deti

Bazén môžete dnes zakúpiť dokonca pre bábätko. Bazénik pre deti, vďaka malým rozmerom, viete využiť aj na balkóne či terase.

Pre malé deti do 3 rokov vyberajte menší bazén, ktorý je plytší. Strieška, ktorá poslúži ako tienidlo, ochráni malé detičky tiež pred priamymi slnečnými lúčmi. Staršie deti majú radosť z bazénov, ktoré im poskytujú priestor aj na rôzne iné zábavné aktivity ako šmýkanie na vodnej šmykľavke, hádzanie krúžkov či loptičiek alebo vodná sprcha.

Pozornosť detí a rodičov pútajú najmä bazény s obľúbenými rozprávkovými motívmi, ktoré znásobujú radosť detí z vodných radovánok.

 

Bazény pre staršie deti

 Sú to bazény s rôznymi vodnými atrakciami, napríklad so šmykľavkou, vodnou sprchou, loptičkami či krúžkami na hádzanie.Urobiť deťom vlastné vodné zábavné centrum je jednoduché. Stačí si vybrať bazén, ktorý má pripojenie na záhradnú hadicu, nafúknuť, napustiť vodou, napojiť na hadicu a zábava detí nebude mať konca.175292_detske-nafukovacie-hracie-centrum-s-otvormi-na-lopty-fisher-price

Rodinné bazény

Osvieženie a zábavu celej rodine poskytujú rozmerovo väčšie tzv. rodinné bazény. Tu si môžete vybrať bazén kruhový, oválny alebo v tvare obdĺžnika, jednofarebný alebo bazén s potlačou. Rodinné bazény sú vhodné až pre deti od 6 rokov, ale aj tu myslite na bezpečnosť vašich detí. Určite nechcete, aby sa letné radovánky vo vode skončili zranením, preto deti počas pobytu v bazéne majte vždy pod dohľadom.

 

Samonosné bazény

Istotu, že sa vám bazén rýchlo neprepichne, máte pri bazéne s pevnou stenou, ktorý je známy aj ako samonosný bazén. Netreba ho fúkať a princíp rozloženia a používania  je skutočne jednoduchý. Bazén rozložíte na rovnú plochu, strany dáte do zvislej polohy a bazén napustíte vodou. Tvar bazéna drží objem napustenej vody. Tento typ bazéna je už dostupný v niekoľkých rozmeroch. Zábavu si tak užijú malé, ale aj staršie deti.

Ako a kde detský bazén umiestniť

Pred kúpou si vždy ujasnite, pre aké veľké deti bazén kupujete a kde ho chcete umiestniť, aby ste preň mali dostatok miesta. Základnou podmienkou je vybrať plochu, na ktorej sa nenachádzajú ostré predmety alebo trsy trávy, ktoré môžu bazén poškodiť. Prírodné vyhrievanie vody si zabezpečíte umiestnením bazéna na slnečnom mieste.

Aby však deti neboli počas celého dňa vo vode vystavené priamym slnečným lúčom, zabezpečte im slnečník alebo si môžete kúpiť priamo bazén so strieškou, čím poskytnete deťom počas kúpania aj príjemný tieň.

 

Príslušenstvo a údržba

Bazéniky a malé detské bazény ľahko nafúkate aj ústami, ale pri bazénoch väčších rozmerov uvítate praktickú pomôcku. Pumpu k bazénu si môžete tiež vybrať zo širokej ponuky. Záleží na vás, či uprednostníte tzv. žabu, alebo si zaobstaráte pumpu na batérie, či elektrickú.

Skôr, ako bazén začnete fúkať, uistite sa, že sa v priestore, kde ho plánujete používať, nenachádzajú žiadne ostré predmety, ktoré by ho mohli poškodiť. Ochranu bazéna pred prepichnutím vám pomôže zabezpečiť aj plachta pod bazén.

Pri bazénoch s väčším objemom, predpokladám, že vodu chcete udržať čistú dlhšie časové obdobie, preto odporúčam použiť plachtu na zakrytie a si zadovážiť aj filter. Vzhľadom k veľkosti a objemu nafukovacích a samonosných bazénov pre deti zvyčajne netreba mať drahé filtračné zariadenia. Vystačíte so špeciálnou chémiou pre detské bazény. 

Výhodou samonosných i nafukovacích bazénov je ich jednoduchá obsluha a údržba. Ak chcete, aby si deti radosť z čľapkania a pobyt v bazéne užili viac ako jednu sezónu, o bazén sa patrične starajte. Vodu pravidelne meňte a nečistoty odstraňujte tiež mechanicky, napríklad sieťkou.

Po každom vypustení ho dôkladne opláchnite čistou vodou a pokiaľ naplánujete jeho opätovné napúšťanie, nechajte bazén dôkladne vysušiť. Následne ho poskladajte a odložte na suché miesto v ochrannom obale.

Aby ste vy i vaše deti mali naozaj bezstarostné a oddychové leto, dbajte pri výbere bazéna predovšetkým na jeho bezpečnosť. Vyberte si len bazén, ktorý spĺňa normy a bezpečnostné štandardy.

 

Prezrieť detské bazény a príslušenstvo