Voziť deti v smere či protismere jazdy?

Použiť autosedačku v smere či protismere jazdy? Je dokázané, že jazda v protismere je pre deti bezpečnejšia.

Je dokázané, že jazda v protismere je pre deti bezpečnejšia. Zabezpečuje lepšiu ochranu hlavičky, krku, chrbtice a nožičiek. Preto je najlepšie voziť deti čo najdlhšie v protismere.

Koncepciu jazdy detí v protismere vyvinula automobilka Volvo a vďaka preukázateľným výsledkom bola prijatá v roku 2013 nová norma pre autosedačky iSize ECE R129. Najnižšiu úmrtnosť detí pri nehodách do veku 6 rokov majú vo Švédsku, kde v protismere jazdy vozia väčšinu detí až do 4 rokov.

Sedenie detí v autosedačke počas jazdy autom podporujú aj názory nezávislých expertov.

Európe platia súčasne dve právne normy pre detské autosedačky: R44 04 a ECE R129 (i-Size) a jednu z nich musí vaša autosedačka spĺňať. Je len na vás, pre akú autosedačku sa rozhodnete.

Najnovšia norma i-Size stanovuje pre autosedačky pokročilejšie bezpečnostné štandardy na základe aktuálnejších bezpečnostných dát. Klasifikuje ich na základe veku a výšky dieťatka, takže poskytuje rodičom jasnejší prehľad o tom, či je autosedačka vhodná pre ich dieťa.

Tento typ detskej autosedačky:

  • spĺňa predpísané crash testy, vrátane bočných nárazov
  • má vnútorné viacbodové pásy
  • je určený pre deti od narodenia po dosiahnutie výšky 105cm.

Do 15 mesiacov veku musí byť dieťa v aute prepravované len v protismere jazdy.

Autosedačky vyrobené podľa normy iSize, majú isofixový systém upínania, a teda ich montáž je možná len v autách, ktoré umožňujú upnutie pomocou isofixu.

 

Chcem vidieť viac autosedačiek

 

 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie