Akú autosedačku si kúpiť?

Ako si vybrať zo širokej ponuky správnu a bezpečnú autosedačku pre dieťa?

Povinnosť používať detské autosedačky je upravená zákonom a väčšina rodičov tento zákon aj rešpektuje. No, aj napriek tomu na cestách stále zomierajú deti. Častou príčinou zbytočného nešťastia je nesprávny výber alebo zlé používanie detskej autosedačky.

V rámci Slovenska musí byť dieťa nižšie ako 150 cm počas jazdy autom sedieť a byť pripútané v autosedačke, ktorá zodpovedá adekvátnej skupine v závislosti od hmotnosti či výšky dieťaťa. 

Ktorá autosedačka je najlepšia?

Hlavným faktorom pri výbere by nemala byť len cena alebo farba autosedačky. Autosedačka má ochrániť vaše dieťa v prípade nehody, a preto by sme pri kúpe mali na prvom mieste zvážiť jej bezpečnosť.

Ktorá autosedačka je bezpečná?

Toto je otázka, ktorú si pred kúpou autosedačky kladie väčšina zodpovedných rodičov.

Lenže, ako posúdiť pri jej kúpe, či je technicky kvalitne vyrobená, či spĺňa všetky bezpečnostné kritériá?

Samozrejme, že všetky autosedačky predávané v slovenských obchodoch spĺňajú povinné normy. Sú však tieto normy dostatočnou ochranou pre dieťa? Sú všetky ponúkané značky bezpečné?

Odpovede na tieto otázka a zároveň najjednoduchší spôsob, ktorým si vieme pri výbere detskej autosedačky pomôcť, sú testy. Nemecké združenie ADAC zverejňuje pravidelne výsledky testov autosedačiek. 

Na základe týchto testov patria dlhodobo medzi TOP výrobcov kvalitných autosedačiek pre deti značky Britax Römer, Cybex, Maxi-Cosi, Besafe. Radia sa k spoločnostiam, ktoré kladú dôraz predovšetkým  na kvalitu a bezpečnosť detí počas jazdy v aute. Svoje výrobky neustále preverujú, zlepšujú a testujú aj nad rámec zákona.

Upnutie autosedačky v aute isofixom či pásom?

Opäť otázka, na ktorú v dnešnej dobe hľadá odpovede už mnoho rodičov. Výsledky testov, ale i odborníci sa jednoznačne prikláňajú za používanie detských autosedačiek, ktoré sa v aute upínajú pomocou isofixového zariadenia

Pri výbere autosedačky, ktorá má splniť svoj účel, teda ochrániť dieťa pri cestnej kolízii, berte do úvahy váhu, vek a výšku vášho dieťaťa.

Nikdy nekupujte autosedačku, do ktorej dieťa dorastie a tiež naopak, nepoužívajte autosedačku, ktorá je už dieťaťu malá. Veľká a tiež malá sedačka neplní to najdôležitejšie kritérium – neochráni dieťa pri náraze.

 

Odporúčania pre výmenu autosedačky 

Vajíčko vymeňte za autosedačku, ak bábätko dosiahlo váhu 13 kg alebo vtedy, keď hlavička vášho dieťaťa dosahuje horný okraj vajíčka.

Na autosedačku vyššej kategórie prejdite vždy, keď sú ramená vášho dieťaťa nad najvyšším otvorom pre ramenné pásy.

Na podsedáky zabudnite

Hoci sa podsedáky bežne používajú pre väčšie deti, neposkytujú žiadnu ochranu proti bočnému nárazu a nezabezpečia ochranu hlavy. V prípade podsedákov, nemáte istotu, že sú bezpečnostné pásy správne nastavené a upevnené. Preto aj pri starších deťoch odporúčame používať miesto podsedáku kvalitnú autosedačku, ktorá zvyšuje bezpečnosť dieťaťa počas jazdy a zabezpečí mu dostatočnú ochranu, ale tiež komfort pri cestovaní.

Použiť autosedačku v smere či protismere jazdy?

V Európe platia pre detské autosedačky súčasne dve právne normy: R44 04 a i-Size. Jednu z nich musí vaša autosedačka spĺňať. Výber detskej autosedačky je len na vás, ale nezabúdajte aj tá najlepšia autosedačka poskytne ochranu len vtedy, ak je správne namotovaná.